środa, 27 listopada 2013

Gin no Saji

| Tytuł: Gin no Saji|  Ilość odcinków: 11 | Czas trwania: 22-24 minuty |
Screen z anime Gin no Saji

Opis:
     Bycie bardzo dobrym uczniem z surowym ojcem może skończyć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zostanie bardzo dobrym studentem prestiżowej uczelni, dobra praca, rodzina i ładny dom. Drugi, to życie w stresie w którym każdy egzamin, ukończenie szkoły, nowa praca, awanse to tylko kolejne kamienie milowe w bezcelowej egzystencji kończącej się śmiercią. Yugo Hachiken postrzega swoją sytuację właśnie w ten drugi sposób. Kiedy nadchodzi moment gdy musi wybrać szkołę średnią, z jednej strony ma na względzie oczekiwania rodziny, z drugiej jednak, kształtuje się przed nim perspektywa ciągłych starań w których nie widzi sensu. Yugo jakkolwiek miał szczęście. Kiedy powiedział wychowawcy, że pragnie tylko tego by zamieszkać daleko od domu, ten polecił mu szkołę "dla osób takich jak on".
     Tak oto nasz bohater zapisał się do Yezo, szkoły rolniczej z internatem. Chłopak z wielkiego miasta znalazł się w szkole otoczonej polami i lasami. W miejscu gdzie telefony nie mają zasięgu, a jedzenie nie występuje w formie sterylnych opakowań z etykietami. Czy poradzi sobie w świecie wstawania przed świtem, w świecie kura jeszcze nie zniosła śniadania, w świecie wszyscy inni znają to życie, a tylko Ciebie drażni zapach stodoły? Zobaczymy.
 Screen z anime Gin no Saji

Wrażenia:
     "Gin no Saji" to dość ciekawa pozycja. Jest kontrowersyjna i skłaniająca do refleksji czy dyskusji, a z drugiej potraktowana z humorem i dystansem. Może zabrzmi to troszkę pompatycznie, ale to anime jest jak życie. Bywa wesołe i głupawe, czasem ciężkie i łzawe, a momentami zwyczajnie okrutne. W przeciwieństwie do wielu anime jakie ostatnio widujemy, nie jest ono nastawione na fanserwis. Autorka która dorastała na wsi, przekazując swoje doświadczenia i wiedzę stawiała na realizm, jakkolwiek uczyniono to w sposób który nie przytłacza widza. To co widzimy jest jakie jest, pojawiają się pytania, odpowiedzi, ale żadne nie są narzucane. Kwestia oceny pozostawiona jest odbiorcy.
     Po wielu szablonowych postaciach, obserwowanie perypetii bohatera który posiada przemyślenia i rozwija się przez czas trwania serii, było miłą odmianą. Nie mogę mimo to powiedzieć, że anime nie posiada wad. Jedną z nich są jest to, że anime będzie miało drugi sezon. Osobiście nie przepadam za anime, które mają więcej niż jeden sezon, wiąże się to z czekaniem na rozwiązanie wątków z sezonu pierwszego.
     Dlatego też pozostawię recenzję w cieniu niedomówień i półsłówek, choć z prośbą. Jeżeli czyta to jakiś wegetarianin/ weganin to chętnie przeczytam jej/ jego wrażenia :)

Więcej informacji:
Wikipedia (Angielski)
Wikipedia (Polski)
Oficjalna strona (Japoński)
Anime News Network (Angielski)

Alternatywne tytuły: "Silver Spoon", "Srebrna Łyżka"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz