poniedziałek, 25 lipca 2011

No. 6 - wprowadzenie.

 Screen z anime "No. 6" wyświetlanego w stacji Fuji TV
Geneza:

Scenariusz do anime powstał na bazie 9 tomików noweli napisanych przez Panią Atsuko Asano, wydanych między 10 październikiem 2010 roku a 14 czerwca 2011 roku. W marcu, w roku gdy wydano ostatni tomik, do serializacji poddana została manga napisana przez Atsuko Asano. Manga ukazała się w magazynie Aria, wydawnictwa Kodansha. Również w roku 2011, 8 lipca, został wyświetlony pierwszy odcinek anime. Anime można było zobaczyć w stacji Fuji TV w bloku noitamina.

Dane serii:

Reżyseria: Kenji Nagasaki
Scenariusz: Seishi Minakami (odcinki 1 i 2)
Muzyka: Keiichi Suzuki
Studio: Bones
Sieć : Fuji TV w Konsai TV
Planowana ilość odcinków: 11
Długość pojedynczego odcinka: ~24 minut
Gatunek: science fiction, przygodowy

Wprowadzenie:

Dwunastoletni Shion zamieszkuje miasteczko o nazwie No. 6. Miasto to jest swoistą utopią w niedalekiej przyszłości roku 2013. Wybudowane na zgliszczach wyniszczonego wojną świata, zakłada kompletną lojalność swoich mieszkańców. Główny bohater wcale nie wydaje się być zadowolony mieszkaniem w czystym, bezpiecznym miejscu, gdzie wszystko jest poukładane, a każdy człowiek jest elementem wielkiej machiny która dąży do rozwoju.
Życie Shion-a ma odmienić się diametralnie, gdy pewnego deszczowego wieczoru odwiedza go chłopak imieniem Nezumi (Szczur). Nieproszony gość krwawi, Shion nie potrafi być obojętnym wobec cierpienia drugiej osoby, postanawia mu pomóc. Postanawia mu pomóc, pomimo tego, że jak się słusznie domyśla, Szczur jest uciekinierem. Nie zgłasza incydentu służbie bezpieczeństwa, w ten sposób naraża się na represje ze strony pozornie przyjaznego miasteczka.  

Pierwsze wrażenia:

Cóż mogę powiedzieć, jako miłośnik idei anty-systemowych, serie takie jak No. 6 pozycjonują się bardzo wysoko w moim rankingu. Na samym początku warto zwrócić uwagę na sen bohatera którego motyw pojawia się także w openingu. Shion tak jakby ‘rozpada się’ i jest niesiony przez wiatr. Myślę, że miłośnicy wszelkiego rodzaju alegorii i czytania między wierszami będą zadowoleni.
Shion odnosi wrażenie, że wszystko co go otacza jest sztuczne. Tak jakby gdzieś za murami były ‘prawdziwy’ świat, pozbawiony organów kontroli, gdzie ludzie nie biorą udziału w nieustannym wyścigu szczurów.  Warto pamiętać, że nowela na bazie której powstało anime, została napisana ręką dorosłej kobiety, dorastającej w troszkę innych realiach, dlatego też niektóre aspekty mogą wydawać się niezrozumiałe lub przestarzałe, ale sama problematyka jest jak najbardziej współczesna. Dotyka ona strachu wielu ludzi przez utopijnymi systemami które powstają by chronić – za cenę wolności.
Bohater ostatecznie utwierdza się w swoim przekonaniu o fałszywości otoczenia gdy poznaje Nezumi. Chłopak wprawdzie wygląda jak osoba która musi walczyć o przetrwanie, ale Shion dostrzega jego wnętrze i nie może zrozumieć, jak taki ktoś mógłby być przestępcą. 

Styl:

Ukazany w anime świat nie wydaje się być jakoś szczególnie futurystyczny, ale to akurat w mojej ocenie bardzo dobrze. Nie mam zastrzeżeń co do samej kreski chociaż podobnie jak w wielu seriach ma się wyraźne uczucie, że postaci i tło są tworzone inną ręką. 

Ocena:

Fabuła: 10/10 – już od pierwszych chwil jesteśmy atakowani głęboką i przemyślaną tematyką
Styl: 8/10 – wyróżnia się od innych choć, nie tak bardzo.
Ocena ogólna: 9 – bez wątpienia jedno z lepszych anime w tym sezonie.

Źródła i więcej informacji:

Anglojęzyczna wikipedia.(angielski)
Anime News Network.(angielski)
Oficjalna strona serii. (japoński)

1 komentarz: